środa, 22 stycznia 2014

Jak trójnóg delficki stał się kością niezgody.

     Pochodzenie złotego trójnogu delfickiego, jest jedną z wielu historii w bogatej tradycji greckiej mitologii i istnieje wiele ich wersji. Przedstawię jedną mniej znaną i związaną z Piękną Heleną. Parys porwał Helenę do swojej ojczystej Troi


     Menelaos, by odbić ukochaną, zorganizował wyprawę przeciw Troi, pod dowództwem swego brata, Agamemnona. W czasie wojny Parys został zabity. Kiedy wreszcie, po 10 latach wojny, Troja została zdobyta, Menelaos ujrzawszy piękno żony, niezmienione mimo upływu czasu, wybaczył jej niewierność i lata rozłąki i zabrał jako małżonkę na swój dwór w Sparcie.
Na statku, w drodze powrotnej Helena miała ze sobą złoty trójnóg. Istniała  jednak przepowiednia, że stanie się on powodem wojny, Helena nie chciała po raz kolejny przyczynić się do rozpętania konfliktu i wyrzuciła go do morza.


    Wiele lat później rybacy z wyspy Kos wypłynęli na połów, ale zanim zarzucili sieci sprzedali cały połów mieszkańcom Miletu. Kiedy znaleziono złoty trójnóg pomiędzy rybami, rozpoczął się spór. Rybacy z Kos uważali że sprzedali tylko ryby a nie wszystko co znajdzie się w sieci, dokładnie przeciwnego zdania byli mieszkańcy Miletu, uważali że kupili cały połów z całą zawartością sieci. Jak nietrudno się domyśleć rozpętała się wojna, która o mało ich nie zniszczyła.


     Postanowiono wtedy udać się do wyroczni delfickiej, aby ta rozsądziła spór.  Wyrocznia orzekła, że złoty trójnóg powinien trafić do najmądrzejszego z ludzi - obydwie skłócone strony przystały na to. Talesa z Miletu, jednego z siedmiu mędrców, uważano w tamtych czasach za najmądrzejszego z ludzi i za ojca nauki - wysłano więc trójnóg do niego. Tales  odmówił jednak przyjęcia daru mówiąc, że Wias z Pirene jest mądrzejszy od niego. Wysłali go do Wiasa, ten z kolei powiedział, że to nie on ale Solon z Aten jest najmądrzejszym człowiekiem na świecie.


   W ten sposób trójnóg przeszedł od mędrca do mędrca. W końcu żeby zakończyć spór,  wszyscy zgodzili się co do jednego, że tylko Apollo może być uznany za najmądrzejszego i w ten oto sposób, złoty trójnóg trafił do świątyni Apollina do Delf
c.d.n.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza