sobota, 19 października 2013

Hera – najczęściej zdradzana żona na Olimpie.

Bogini zemsty i wierności małżeńskiej.


   Uosabiała cnoty małżeńskie, w związku z czym walczyła z wszelkimi przejawami zdrady; sama cierpiała z powodu niewierności męża. Mity związane z Herą opisują przede wszystkim jej spory i pojednania z Zeusem oraz mściwe knowania wymierzone przeciwko kochankom i nieślubnym dzieciom małżonka. Z tego powodu stała się symbolem zazdrości.


     A miała bardzo dużo powodów do zazdrości . Kochanek i nieślubnych dzieci Zeus miał tak wiele, że próba wymienienia wszystkich to zaiste syzyfowa praca.
Początkowo był wierny . Po pewnym czasie jednak spodobała się mu pewna nimfa , ale szacunek do małżeństwa mu nie pozwalał na realizację tego związku. Aby się go pozbyć -  wyciął go ze swojego ciała niczym kamień na nerce i schował… tam gdzie słońce nie dochodzi (dosłownie) , po czym zaczął zdradzać Herę na prawo i lewo. Nie skończyło się na nimfach i śmiertelnych kobietach, miał też rzecz jasna boskie kochanki.


     Hera czuła się poniżona romansami Zeusa, szalała z zazdrości i mściła się, ale nie na Zeusie, lecz na tych trzecich, które bardzo często były uwodzone, gwałcone lub tak czy inaczej oszukiwane przez Zeusa, oraz na dzieciach poczętych z tych romansów.


     Ze szczególną zawziętością prześladowała Heraklesa, syna Zeusa i Alkmeny. Najpierw, gdy Herakles był jeszcze niemowlęciem, wysłała węże, aby go udusiły, jednak dziecko-półbóg zadusiło je wszystkie. Później zesłała na herosa obłęd, przez który pozabijał swoje dzieci, biorąc je za demony. Namówiła ukochaną Heraklesa, Dejanirę, aby wyprała jego koszulę w krwi zabitego przezeń centaura, która była zatruta i zabiła Heraklesa.


     Ze szczególnym okrucieństwem potraktowała także Lamię, królową Libii - zabiła wszystkie dzieci jej i Zeusa. Po tym fakcie Lamia zmieniła się w potwora który zjada dzieci i mężczyzn.
     Semele, matka Dionizosa, zginęła od pioruna, bo idąc za radą Hery, poprosiła Zeusa, by jej się ukazał z gromem i błyskawicami. Hera zesłała też szaleństwo na małżonków, którzy się zaopiekowali Dionizosem, a gdy dorósł, i na niego zesłała obłęd.


 - Prześladowała Io, którą pokochał Zeus - z zazdrości zamieniła ją w jałówkę którą nękał bąk,
 - Przeszkadzała Leto urodzić bliźnięta (Apollina i Artemidę), których ojcem był Zeus. 
 - Namówiła też Artemidę, aby własną strzałą zabiła swą młodą towarzyszkę, nimfę Kallisto, w której zakochał się Zeus.


     Pamiętliwa i zaciekła, Hera nie ustawała w prześladowaniach. Rozdrażniony Zeus wymierzył jej karę, każąc powiesić swą małżonkę na Olimpie głową w dół, zatroszczył się przy tym o to, by do jej nóg przymocowano kowadło.

     Herze nie jest przypisywanych wiele sławnych czynów, gdyż jako żona miała po prostu stać i ładnie wyglądać u boku męża, godzić się z zaistniałą sytuacją. Taka to zwykła być rola kobiety w greckiej mitologii. Hera natomiast reagowała na zdradę gniewem skierowanym przeciwko tej trzeciej i natychmiastowym działaniem. To pozwalało jej czuć się silną, a nie odrzuconą. To taka mentalna sztuczka, która pomagała jej lepiej znosić tę sytuację. Nie kwestionowała wartości swojego małżeństwa - ale broniła go przed zewnętrznym wrogiem.
c.d.n.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz