sobota, 7 września 2013

Niewierni bogowie - czyli zdrady na Olimpie

Niewierność  jest przywarą nie tylko ludzką ale- jak wiemy z  mitologii –  dotykała również Bogów.


Zacznijmy od Zeusa.

Zeus - uosobienie najwyższej zasady rządzącej Wszechświatem ,  władca wszystkich bogów i ludzi, był bardzo kochliwy, więc trudno jest wymienić wszystkie jego związki z kobietami.


Jedną z jego kochanek była Leto. Zeus olśniony jej pięknem uwiódł ją, w wyniku czego Leto zaszła w ciążę. Zdradzona Hera – żona Zeusa -wpadła w szał. Urażona niezliczonymi zdradami męża zarówno z boginiami jak i kobietami śmiertelnymi postanowiła się zemścić. Jako że nie była w stanie w żaden sposób zaszkodzić Zeusowi, jej gniew, zwrócił się w kierunku Leto.


Postanowiła, że zrobi wszystko co w jej mocy aby Leto nie urodziła  dzieci jej męża. Zabroniła jej rodzić na ziemi i w każdym miejscu pod słońcem. Bezskutecznie błąkała się brzemienna Leto po całym kraju; po równinach, górach, wyspach aby znaleźć przyjazne miejsce . Cała Ziemia jej odmówiła bo bała się straszliwej zemsty Hery.
Tylko niewielka pływająca wyspa  Asteria (Była to nimfa zamieniona przez Zeusa w wyspę) zgodziła się przyjąć nieszczęsną  kobietę. Nie obawiała się gniewu Hery bo ziemia jej była bezpłodna, nie rodziły się ani drzewa ani winorośle, nie mogły się wypasać owce ani kozy, zemsta Hery nie mogła jej więc zaszkodzić.
Siedem dni i siedem nocy trwały bóle porodowe ,Leto oparta o palmę – jedyne drzewo jakie znajdowało się na wyspie –wiła się z bólu i błagała Herę, aby ta pozwoliła jej urodzić. Atena, Afrodyta i inne pomniejsze boginie przybyły na pomoc Leto ale nie mogły nic zrobić bez zgody Hery. Ta uwięziła na Olimpie boginię udanych porodów Ilithyię i nie chciała jej uwolnić . Dopiero piękny naszyjnik ze złota z bursztynami dzieła Hefajstosa uspokoił gniew Hery i uwolniła Ilithyię.
I tak to z nieprawego łoża narodziła się najpierw  Artemida – bogini  łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności i Apollo - bóg piękna, światła, życia, śmierci, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnik muz. W momencie narodzin nadleciało stado świętych łabędzi i okrążyło siedem razy wysepkę – ponieważ był to siódmy dzień miesiąca.
Od tego czasu liczba siedem była świętą liczbą ApollaNatychmiast po jego urodzeniu Zeus nakazał zastawić stoły nektarem i ambrozją aby przywitać nowego boga na Olimpie. Uczta trwała aż do świtu.
 c.d.n.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz