poniedziałek, 2 września 2013

Grecja jakiej nie znacie.

Tawrokafapsia  czyli „dotykać byka”Tawrokafapsia  to skomplikowana, akrobatyczna  zabawa-sport młodych chłopców i dziewcząt na Krecie w czasach Kultury Minojskiej. Polegała na wykonywaniu spektakularnych i niebezpiecznych skoków na grzbiecie byka (łapanie byka za rogi, podwójne salto nad jego ciałem i zeskok)


Choć walki z bykami były znane w innych prehistorycznych cywilizacjach Egiptu i Wschodu to Minojczycy osiągnęli najwyższy poziom doskonałości i artyzmu. Tawrokafapsia nie były jednak tylko widowiskiem sportowym, miały charakter sakralny, odgrywały rolę obrządków religijnych.
Było to święto w trakcie którego Minojczycy dziękując Matce Ziemi pokazywali siłę, odwagę i sprawność fizyczną młodzieży  (zarówno dziewcząt jak i chłopców) i ich gotowość  do  przejścia  w świat dorosłych.
W żadnym wypadku „Tawrokafapsia”  nie może być identyfikowana z dzisiejszymi walkami byków, których celem jest oswojenie i zabicie byka. Byk był  świętością dla Minojczyków.


Ta świętość uzasadniona jest tym, że utożsamiany jest z Zeusem. Według mitologii Zeus przemienił się w białego byka aby porwać i poślubić Europę. Ta urodziła mu trzech synów Minosa – który został królem Krety, Radamantysa, który rządził w Fajstos i Sarpedona.
Po drugie mamy mitologicznego byka, który wyłonił się z morza wysłany przez Posejdona dla Minosa, aby ten złożył go bogowi w ofierze i w ten sposób zapewnił sobie panowanie na Krecie. Niestety Minos ulegając piękności byka podmienił go podstępnie na inne zwierzę, co ściągnęło – uzasadniony- gniew Posejdona. W zemście zesłał na byka szaleństwo, w wyniku czego ten pustoszył wyspę, tratował pola i sady,  paląc wszystko buchającym z nozdrzy ogniem. Jakby tego było mało, obdarzył żonę Minosa Pazyfae wielką miłością do zwierzęcia. Niedługo potem królowa urodziła potwora Minotaura z łbem byka .


P.S. Zabił go heros Tezeusz w Labiryncie przy pomocy Ariadny.
c.d.n.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz